Konya Gece Açık Dişçi, Konya Nöbetçi Dişçi, Konya Diş Acil, Konya Pazar Günü Açık Dişçi, Gece Açık Dişçi Konya, Konya Diş Hastanesi, Konya Diş Hekimi, Konya Diş Doktorları, Konya Özel Diş Hastaneleri, Konya Özel Diş Hekimi, Özel Diş Hastaneleri Konya, Konya Özel Dişçi, Konyada Özel Diş Hastaneleri, Konya Özel Diş Hekimleri, Konyada Özel Diş Doktorları, Konya Özel Dişçiler, Konya Özel Diş Doktorları, Özel Diş Hekimi Konya, Konya Özel Diş Doktoru, Konya Özel Dişçi Fiyatları, Konyada Özel Diş Hekimleri, Konya Diş Hekimleri Özel, Konyadaki Özel Diş Hastaneleri, Konya En İyi Diş Doktorları, Konrya İmplant, Konya İmplant Fiyatları, Konya Kanal Tedavisi, Konya Diş Dolgu, Konya Zirkonyum Diş, Konya Diş Kaplama, Ortodonti, Şeffaf Plak, Diş Beyazlatma, Gülüş Tasarımı, Selçuklu, Konya

Konya Kompozit Dolgu ve Konya Diş Dolgu Fiyatları için Asudent Kule Konya Özel Diş Polikliniği ve Konya Özel Diş Hekimi‘nden randevu alın.

Kompozit Dolgu (Beyaz Diş Dolgusu) Nedir?

Beyaz dolgu olarak da adlandırılan kompozit dolgu, hem arka hem de ön grup dişlerde kullanılan, estetik olduğu kadar sağlam da olan günümüz diş hekimliğinde en yaygın kullanılan dolgu materyalidir.

Estetik kompozit dolgular, ön veya arka dişlerde; çürüğe bağlı, aşınmalara bağlı veya başka bir sebepten ötürü dişin doğal yapısında meydana gelen kayıpları, estetik ve fonksiyonel olarak kapatmak için, diş hekiminin tek seansta klinikte uyguladığı kompozit esaslı estetik restorasyon sistemidir.

Bu sistemde dişin doğal yapısı, kompozit esaslı dolgu materyali ile bonding dediğimiz kimyasal ajanlarla birleştirilir ve kimyasal bir birleşme sağlanır,

Estetik kompozit dolgular ; çürümüş veya aşınmış dişlerde, kaybolan diş dokusunu tamamlamak üzere aynı seansta yapılan restorasyonlardır. Bu restorasyonlar yapılamadan önce, estetik kopmozit dolguların yapılacağı dişlerin her bakımdan dolguya hazır hale getirilmesi şarttır.

Arka (Posterior) dişlere kompozit dolgular uygulması:

Günümüz çağdaş diş hekimliğinde son derece başarılı arka dişlere estetik kompozit dolgu yapmak mümkün hale gelmiştir.

Özellikle fazla harabiyet olmuş bir arka dişte dahi kompozit dolgular kurallarının tümü eksiksiz ve tam olarak yerine getirilmişse, 6-10 yıl arası bir sürede kişinin tüm çiğneme ve fonksiyon işlevlerini kusursuz yapacak bir kompozit estetik dolgular yapmak mümkün ve olasıdır.. bir çok kişi ağzında arka büyük azı dişlerinde rahat ve güven içinde kompozit dolgular taşımaktadır..

Son 5 yıl içinde kompozit materyali, bir dolgu olarak yeterince geliştirilmiş bir materyaldir, bu dolgu materyali ile ilgili sıkıntılar maalesef materyalin kendisi ile ilgili olmaktan çok hekim hatalarından kaynaklanmaktadır. Biz kendi kliniğimizde gördüğümüz vakaları analiz ettiğimizde bu sonuca ulaşmaktayız. Fakat bir çok kişi bu sıkıntılı dolgu durumunu “ beyaz dolguların genel sıkıntısı” olarak algılamaktadır ki oldukça yanlış bir bakış açısıdır..

Çünkü en basit bir estetik kompozit dolgular da dahi dolgu yapma kriterlerinin tamamı eskizsiz yapılırsa ancak başarılı sonuçlara ulaşılabilir, başarılı sonuç demek kişinin dişinin tüm anatomik yapılarının taklit edilerek sıfır çürük alanı ve mükemmel kenar uyumu ile olur. çiğneme, yeme ve içme sırasında sıfır rahatsızlıkla bu durum kendini belli eder..

Kompozit Dolguların Arka Dişlere Uygulanması

Arka dişlere estetik kompozit dolgular uygulaması; estetik kompozit dolguların temel prensipleri içinde yer alan, tüm çürük alanların temizlenmesi, iyi bir kenar uyumu sağlanması için dişin tüm kenar noktalarının hazırlanması, çok iyi ve uygun bir bonding ajanının kullanılması, dolduruculuğu ve sertliği kanıtlanmış bir dolgu materyalinin kullanılması, kontakt noktalarının mükemmel uyumu için çok iyi geliştirilmiş bir matrix sisteminin kullanılması, anatomik bir modelaj için uygun aşındırma ve mükemmel bir cila şarttır.. aksi takdirde bu dolgular erken ve orta dönemde sıkıntılar şeklinde diş hekimine geri döner, dönen vakaların %98 inden fazlası az önce sıraladığımız kriterlerin eksiksiz uygulanmamasından kaynaklanmaktadır, ve maalesef bu kriterler hastaya değil hekime ait eksikliklerdir..

Tedavi Aşamaları

 • Lokal anestezi yapılarak çürük dokunun uzaklaştırılması.
 • Diş yüzeyine dolgunun tutunması için ‘bonding’ adı verilen ajanlar sürülürek özel bir ışıkla sertleştirilmesi.
 • Dişe en uygun renkte dolgu maddesinin seçilerek, ufak tabakalar halinde ışıkla sertleştirilmesi.
 • Dogal dişe uygun formun verilmesi ve fazlalıkların alınması.Son aşamada cilanın yapılması.

Ön dişlere estetik kompozit dolgular yapılması:

Estetik Kopmozit dolgular dolgular arka dişlerle beraber ön dişlere de başarıyla uygulanabilmektedir.
Ön dişlere yapılan estetik kompozit dolgular kriterleri esasen arka dişlere yapılan kompozit dolgulardan bir farkı yoktur. Ne ki ön bölgedeki dişlere yapılan estetik-kompozit dolgularda sıfır cürük yanında yeterli estetiği yakalamak için ekstra durumlar söz konusudur. Bunlar daha çok mükemmel estetiği yakalamak ile ilgilidir;

Çürük alanı kalmamışsa bile, ön dişe yapılacak estetik-kompozit bir dolguda kahverengi görünecek ve dışarıya yansıyacak hiçbir leke alanı kalmamalıdır. (maalesef bu konuda bize yansıyan vakalara baktığımızda, çok iyi yapılmış sağlıklı ön bölge kompozit dolgularda dahi bu leke alanları sıfırlanmadığı için sıkıntılı estetik kompozit dolgulara rastlamaktayız çok kere)

Ön bölge estetik kompozit dolgular yapılmadan önce, ön bölge dişlerin rengi ve şeffaflığı çok iyi analiz edilmelidir. Mükemmel doğal uyum için (yani dışarıdan bakıldığında bir dolgu yapılmış gibi görünmemesi için) dişin rengi ayrıntılı olarak tespit edilmeli dahası tabakalama yöntemi ile (dişin doğal görünümü elde edilmesi için) ağız içindeki karanlık alanın dişin yüzeyine yansıtmadan ama aynı zamanda dişin dış yüzeyindeki mine şeffaflığını da elde edecek şekilde dolgu estetik planlamaya tabi tutularak yapılmalıdır.

Aksi takdirde dolgu ya çok şeffaf görünerek ağız içindeki karanlık alanı yansıtacak ve sanki çürük alanmış gibi görünecek, ya da çok opak bir şekilde yapay bir görününm elde edilecektir. İki türlüde dolgu ben buradayım der, ve sonuç yapaylıkla beraber başarısızdır, oysa estetik diş hekimliğinde estetik kompozit dolgular yapılırken diş hekimi açısından en büyük amaçlardan biri sağlıklı bir dolgu yapmakla beraber doğal estetik görünümlü kompozit dolgu yapmaktır.

Basit bir ön bölge estetik-kompozit dolguda dahi estetik dolgu kriterleri her şeyiyle eksiksiz ve tam uygulanırsa şayet başarılı estetik ve doğal bir görünüm elde edilebilir, bu da hem hassas bir çalışmayı hem de belirli bir tecrübeyi gerektirir.

Estetik Kopmozit Dolgularda lekelenme

Tüm kriterlerin yerine getirildiği ön bölge estetik kompozit dolgularda dahi çoğu kere lekelenme şeklinde estetik sorunlarla kaşılaşmaktayız, bunun da en önemli sebebi, dolgu bitirildikten sonra dolgunun cilalanmasına verilmesi gereken önemin es geçilmesidir. Bir estetik dolguyu ne kadar iyi yaparsanız yapın, dişin doğal mine yapısından daha kaygan cilalı ve sıfır geçişli bir dolgu yapmazsanız, o dolgu çabucak lekelenip dışarıdan bakıldığında dolgulu alan sırıtacaktır. Dolayısıyla bu işin en önemli kritelerinden biri mükemmel cilalı bir yüzey elde etmektir.

Tedavi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Aneztezi etkisindeyken dişlerinizi, dudağınızı ve dilinizi ısırmayın:

Diş dolgusu sonrası uyuşukluğun geçip geçmediğini kontrol etmek için asla dişlerinizle dudağınızı ya da dilinizi hafifçe de olsa ısırarak kontrol etmeyiniz. Size hafifçe gelen bu ısırma kuvveti aslında sandığınızdan çok daha büyük olabilir ve olumsuz sonucu uyuşukluk geçtikten sonra anlaşılabilir. Uyuşukluk durumunu, parmağınızla dudağınıza dokunarak test edebilirsiniz. Genelde üst çene operasyonlarından sonra 3 saatte anestezi etkisi geçmektedir. Alt çene arka grup dişlerde bu uyuşukluğun geçme süresi 5-6 saate kadar uzayabilmektedir. Bu süreler kişiden kişiye de değişmektedir.

Çok sert cisimler için dişinizi kullanmayın:

Dolgu yapılmış bir dişinizle normal doğal dişinizle yiyebileceğiniz her şeyi yiyebilirsiniz. Fındık ya da Antep fıstığının açılmamış kabuğunu kırmak, patlamamış mısır tanesini kırmak, herhangi bir şişe kapağını açmaya çalışmak gibi sıra dışı kuvvetlerden kaçınınız. Doğal dişlerinize bile uygulamamanız gereken bu kuvvetler diş dolgusu yapılmış dişlerinize önemli zararlar verebilir. Sert cisimlerin kullanımı, diş eti hastalıklarına sebebiyet verebilir.

Amalgam dolguda 2 saat yemek yemeyin Ve 24 saat sert gıdalara dikkat edin:

Amalgam (gümüş-metal) diş dolgusu kullanımı çok azalmış olsa da bazı özel durumlarda halen alternatifi olmayan ve güvenle kullanılabilen bir dolgu türüdür. Kliniğimizde yüzde 99’dan fazla oranda kompozit dolgu yapılmakla birlikte kompozitin başarılı olamayacağı ender durumlarda amalgam dolgu yapılabilmektedir. Amalgam dolgu yemek yenebilecek sertliğe 2 saatte ulaşmakta ve final sertliğe 24 saatte ulaşmaktadır. Bu sebeple eğer ağzınıza amalgam dolgu yapıldıysa 2 saat hiçbir şey yememeniz, 24 saat boyunca sert gıdaları çenenizin dolgu yapılmamış diğer yarısıyla yemeniz gerekmektedir. Yine uyuşukluk geçinceye kadar dil, yanak , dudak gibi yumuşak dokulara zarar verebileceğinden dolayı yemek yememeniz ve çok soğuk ve sıcak içecekleri içmemeniz gerekmektedir. Estetik porselen dolgu işleminde de aynı durumlar geçerlidir.

Ağız bakımınızı ihmal etmeyiniz:

Dolgu sertleştikten hemen sonra dişlerinizi normal şekilde fırçalayabilirsiniz. Diş ipi, ağız duşu, ara yüz fırçası kullanabilir, gargara yapabilirsiniz.

Olası Sorunlar Karşısında Yapılması Gerekenler

Soğuk Sıcak Hassasiyeti:

Dişin canlı dokusuna yani sinirlere çok yakın bir dolgu yapılmışsa 3 haftaya kadar süren soğuk ve sıcak hassasiyeti olması normaldir. 3 hafta içerisinde hassasiyet yavaşça azalacak ve geçecektir. Eğer geçmiyorsa hekiminizle iletişime geçiniz.

Dolgu Yapılan Dişinizde Ağrı:

Diş dolgusu yapıldıktan sonraki ilk 12 saat içerisinde gerek diş etinden gerekse operasyon yapılan dişten kaynaklanan ağrılar için hekim tarafından önerilen ağrı kesicileri kullanabilirsiniz. Dolgu yapıldıktan sonraki günden itibaren halen ağrı kesici kullanmanız gerekiyorsa muhtemelen dişinize kanal tedavisi yapılması gerekecektir. Hekiminizle iletişime geçiniz.

Dişinize Baskı Sonucu Ağrı:

Ağzınızı kapadığınız anda ya da dişiniz üzerine gelen baskıyla ağrı oluyorsa ilgili bölgeyi kullanmayın ve hemen hekiminize başvurun. Uyuşukluk dolayısıyla fark edilemeyen dolgudaki fazlalıklar / yükseklikler bu tarz ağrılara sebep olabilir. Hemen müdahale edilmezse sorun büyüyebilir. Dişi hiç uyuşturmaya gerek olmaksızın çok ufak bir aşındırmayla bu tarz problemler çözülebilmektedir.

Sinirlere çok yaklaşmış dolgularda bu tarz baskı ağrılarının geçmesi için 4-6 haftalık bir sürece ihtiyaç olabilmektedir. Bu süreçte baskı ağrısı gittikçe azalıp geçmiyorsa muhtemelen kanal tedavisi gerekecektir.

Dolgu dilinize takılıyor ya da rahatsız ediyorsa:

Diş dolgusu sonrası gerek dolgunun uzun ömürlü olması, gerek sizin dolguya daha kolay adapte olabilmeniz için dolgu cilalanmaktadır. Her ne kadar cilalanmış da olsa 1-2 haftalık süreçte dolgu dilinize ve size bir miktar yabancı gelebilir. Eğer 2 haftalık bu sürecin ardından hala dilinize takılan ya da size yabancı gelen bir durum varsa hekiminize başvurunuz. Hiç uyuşturma gerekmeksizin yapılan ufak bir zımparalama ve ekstra cilalama işlemi ile sorun giderilebilmektedir.

Avantajlar

 • Kompozit dolgu dişle aynı renkte olması sebebiyle estetiktir.
 • Kompozit dolgu Estetik olduğu kadar dayanıklı ve dirençlidir.
 • Kompozit dolgular diş yüzeyine yapışabildiğinden metal dolgulardan farklı olarak sağlıklı diş dokusuna hiç dokunulmadan uygulanabilir.
 • Kompozit dolgularda metal dolgulardan farklı olarak civa gibi toksik maddeler bulunmaz.
 • Kompozit dolgu tedavi sırasında ışıkla sertleşmeleri tamamlanır.

Dezavantajlar

 • Çürüğün dişetinin çok altına indiği, kan ve tükürükten izole edilemediği durumlarda başarı oranları düşüktür.
 • Işıkla sertleşme esnasında çok azaltılmış olsa da büzülme gösterirler.
 • Uygulaması metal dolgulara oranla çok hassasiyet gerektirir ve daha uzun zaman alır.
 • Süre
 • Tek seansta ve dolgunun büyüklüğüne göre 30 dakika ile 1 saat arasında tamamlanabilir. (Aynı seansta 2-3 dolgu yapılabilmektedir)

Uygulama Alanları

Ön-arka grup bütün dişlerde meydana gelen çürük, aşınma, kırılma gibi durumlarda uygulanabilir.

Teknoloji

 • Matriks sistemleri: Dolgu sonrası araya besin artıklarının kaçmaması ve rahat temizlenebilir olması icin doğru matriks kullanımı çok önemlidir. Kliniğimizde farklı vakalar için 6 farklı marka ve sistem kullanılmaktadır.
 • Bonding ajanları: dolgu sonrası hassasiyet oluşmaması için yapısında antiseptik ajanlar bulunduran ve dolgunun dişe çok iyi yapışmasını sağlayan bir bonding maddesi tercih edilmektedir.
 • Dolgu materyalleri: ön gruplarda iyi cilalanabilir, çok farklı renk seçenekleri olan estetik kompozit materyalleri, arka gruplarda doldurucu (sağlamlık) oranı arttırılmış aynı zamanda büzülme oranları en düşük kompozit materyalleri tercih edilmektedir.
 • Işık cihazları: kompozitlerin dezavantajlarından olan büzülme faktörünü minimuma indirmek için ışık seviyesi yavaş yavaş artan led cihazlar tercih edilmektedir.
 • Cila sistemleri: farklı marka disk, lastik ve kimyasal ajanlar kullanılarak, yıllar boyunca parlaklığını ve rengini koruyan dolgular yapılabilmektedir.

Başarı Faktörleri

 • Kaliteli kompozit dolgu malzemesi kullanımı.
 • Doğru matrix seçimi ve hekimin gösterdiği özen.
 • Kompozit dolgu tedavis sonrası ağız hijyenine gösterilen özen.

Kompozit Dolgu Fiyatları

Kompozit dolgu fiyatları, dolgu ihtiyacı olan diş yüzeyi sayısına göre değişecektir. Kompozit dolgu fiyat araştırması yaparken bu durumu göz önünde bulundurumanızı, dolguların hangi yöntemlerle ve hangi dolgu malzemeleri kullanılarak yapıldığını araştırmanızı öneririz. Kompozit dolgu fiyatlarımızı öğrenmek içim bizi arayabilir ya da bilgi formunu doldurabilirsiniz.

Kompozit dolguların amalgam dolgulara göre avantajları

Kompozit dolgu metal, gümüş, amalgam dolgulara göre en büyük avantajı adından da anlaşılacağı üzere estetik kompozit dolguların estetik, fark edilmeyen, dolgu yapılmış gibi görünmeyen yapılarıdır.

Estetik kompozit dolguların ikinci büyük avantajı da estetik kompozit dolgularda kişiye sistemik olarak zarar veren bir madde bulunmamasıdır. Çünkü estetik kompozit dolgulara göre amalgam gümüş metal dolgularda bu çeşitli metalleri birleştiren madde civadır, bilindiği üzere civa çok zehirli ve ağır bir metaldir. Fazla civanın elimine edildiği metal dolgularda dahi civa salınımının ne olduğu ve kişiye ne kadar zarar verdiği çok iyi araştırılmış ve ortaya konulmuş bir mesele değildir.

Ama bilinen şudur: civa insan bedenine çok zararlıdır ve tüm metal gümüş amalgam dolgular civa içerir.

Bunun yanında estetik kompozit dolgulara göre amalgam dolguların dayanıklılığı ve sızdırmazlığı kanıtlanmıştır. İyi yapılmış bir amalgam dolgu bir ömür boyu dahi ağızda durabilmektedir..

Amalgam dolgu yapılması ve uygulanması daha basittir, sıkıştırılabilme özelliliğinden ötürü amalgam dolgular çok iyi kontak noktaları oluştururlar, oysa ki estetik kompozit dolgularda aynı kontak noktasını oluşturmak için çok iyi geliştirilmiş bir bant ve matrix sistemi ile birlikte çok hassas ve dikkatli çalışmak gerekir.

Estetik kompozit dolgular ne kadar geliştirilmiş olsalar da, dayanıklılık bakımından amalgam dolgulara eş değerdir diyemiyoruz.

10 yıl sonrası için amalgam dolgu güvenirliliğini veren bir estetik kompozit dolgu sözkonusu değildir. Fakat 10 yılı geçgin bir dolgu için çağdaş diş hekimliğinde ayrı bir tartışma söz konusudur: madde yorgunluğu ve ağız içi değişimleri hesaba katıldığında en sağlıklı dolgu dahi 10 yıl sonra değiştirilmelidir şeklinde hakim bir görüş sözkonusudur, fakat aynı zamanda çok sağlıklı dolguların gerekirse 30 yılı aşkın ağızda tutulabileceğine dair de görüşler söz konusudur. Biz sadece şu kadarını söylemekle yetinelim: 40 yılı aşkın bir süredir ağızda taşınan sağlıklı amalgam dolgularla da karşılaşmaktayız ama aynı zamanda tüm kriterlere uygun yapılmış bir estetik kompozit dolgu da kişinin ağız hijyeni iyi ise 10 yılı aşkın estetik kompozit dolgular da karşımıza çıkmaktadır.

Genel olarak iyi estetik görünüm ve civa gibi zararlı bir madde içermemesi bakımından, ve de istenilen kriterlere göre yapıldığı takdirde kişinin agız ve diş bakımı da iyi ise 10 yılı aşkın bir süreyle agızda tutlabildiği için estetik kompozit dolgular geleneksel amalgam metal gümüş dolgulara oranla daha avantajlıdır diyebiliriz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir