Konya Çocuk Diş, Çoçuk Diş Doktoru Konya, Konya Çocuk Diş Hastanesi, Çoçuk Diş Hastanesi Konya, Konya Çocuk Diş Hekimi, Konya Çocuk Diş Doktoru, Konya Cocuk Dis, Konya Cocuk Dis Hastanesi, Konya Çocuk Diş Acil, Konya Cocuk Dis Doktoru, Konya Çocuk Ağız Ve Diş Sağlığı, Konya Çoçuk Diş Doktoru, Konya Çocuklarda Genel Anestezi, Konya Fluor Uygulaması, Konya Fissür Örtücü, Konya Çocuklarda Kuron Kaplama, Konya Yer Tutucu, Konya Çocuklarda Frenektomi, Konya Diş Çürükleri, Konya Diş Renklenmesi, Konya Diş Gıcırdatma, Çocuklar için Telsiz Ortodonti, Konya Çocuk Ortodonti Tedavileri, Konya Çocuk Ortodonti Uzmanı

Konya Biberon Çürüğü ve Konya Çocuk Diş Hastalıkları için Asudent Kule Konya Çocuk Diş Hastanesi ve Konya Çocuk Diş Doktoru Randevu için kliniğimizi arayın.

Biberon çürüğü nedir? Biberon emmediği halde bebeğimin dişleri çürüdü, sebebi ne olabilir?

Eskiden biberon çürüğü diye adlandırılsa da daha güncel tanımlama ile erken çocukluk çağı çürükleri denmektedir. Erken çocukluk çağı çürüğü bir çocuğun 6 yaş öncesinde süt dişlerinden 1 veya daha fazlasında çürük bulunmasıdır. Biberon çürüğü tabirinin kullanılması ile biz çocuk diş hekimlerinin en sıklıkla duyduğu cümle ‘biberon emmediği halde bebeğimin dişleri çürüdü’ olmaktadır. Ülkemizde de yaygın olarak gördüğümüz erken çocukluk çağı çürüğünün oluşması birçok faktöre bağlıdır. Yanlış ve uzayan biberon kullanımı bunlardan sadece biridir.

Erken çocukluk çağı çürükleri nasıl oluşur?

Biberonla ya da anne memesinden direkt alınan süt uykuya geçişle beraber dişlerin yüzeylerinde birikmektedir. Hem anne sütü hem de inek sütü besleyiciliği fazla ve yüksek şeker içeren bir besin türüdür. Uyku sırasında tükürük akışı neredeyse sıfıra düştüğü için dişler temizlenememekte ve ağızda bulunan çürük yapıcı mikroorganizmalar asit oluşturarak çürüğün başlamasına neden olmaktadırlar. Besin maddelerinin dişe temas süresi arttıkça çürük yapma ihtimalinin arttığı unutulmamalıdır. Uyku bunun için çok uygun bir ortam oluşturmaktadır. Genellikle ilk süren dişlerden olan ve süt ile en çok fiziksel teması bulunan üst kesici dişler ilk olarak etkilenir. Önlem alınmaması durumunda diğer dişlere yayılır. Ayrıca meyve sularının aynı şekilde verilmesi, yalancı memenin bala ve reçele batırılması, bebeğe şekerli yiyecekler verilmesinin de aynı etkilere sahip olduğu ve oluşan erken çocukluk çağı çürüklerinin şiddetinin ve yaygınlığının artmasına neden olduğu bilinmektedir.

Erken çocukluk çağı çürükleri nasıl anlaşılır?

Biberon çürükleri, ilk olarak dişlerin minesinde tebeşirimsi beyaz lekelenmeler ile başlar. Zamanla mineden doku kayıpları görülür ve beyaz tebeşirimsi lekelenmelerin yerini sarı-kahve lekelenmeler alır. Çoğunlukla aile dişlerdeki çürüğü fark ettiğinde çürükler oldukça ilerlemiştir. Bazen de aileler bunları demir lekelenmeleri ile karıştırmaktadırlar.

Erken çocukluk çağı çürükleri sonucunda neler yaşanabilir? Tedavi edilebilir mi?

Çürüklerin ilerlemesi ve sinir dokulara ulaşması ile dişte hassasiyet, ağrı, iltihaplanma meydana gelebilir. Bu çocuğun doğru beslenememesine, uyku bozuklukluklarına dolayısı ile hem çocuğun hem ailenin yaşam kalitesinin etkilenmesine neden olur. Ön bölgedeki çürükler estetik açıdan da kötü gözüktüğü için sosyalleşme sırasında çocuğa sıkıntı verebilir. Erken diş kayıpları sonucu, ağız içinde yer kayıpları ve maloklüzyon dediğimiz çene kapanış bozuklukları meydana gelebilir. Bu çürükler çocuğun yaş ve uyum durumuna göre klinikte klasik yöntemlerle ya da genel anestezi altında tedavi edilebilir.

Erken çocukluk çağı çürüklerini önlemek mümkün müdür?

  • İlk diş çıktıktan ortalama 6 ay sonra çocuk diş hekimi ziyareti ile beslenme, ağız bakımı gibi konularda bilgi alınmalıdır. İlk muayeneden sonra da diş hekiminizin belirlediği aralıklarda kontrole gidilmelidir. Gerekli durumlarda koruyucu uygulamalardan yararlanılmalıdır.
  • Bebeğin ağızda biberon ile uyumasına izin verilmemelidir. Biberonla süt içtikten sonra mutlaka su içmesi sağlanmalıdır.
  • Besleyici değerini arttırmak ya da çocuğun sakinleşmesini kolaylaştırmak için süte bal, pekmez gibi tatlandırıcılar eklenmemelidir.
  • Ailelerin; ilk diş çıkmasından itibaren çocuklarının ağız bakımlarını düzenli bir şekilde yapmaları gerekmektedir. Fırçalama yapılamadığı durumlarda parmağa sarılmış tülbent ya da parmak fırçalarından destek alınmalıdır.
  • Ailelelerin ve çocuğa bakım veren kişilerin kendi ağız bakımına dikkat etmeleri gerekmektedir. Bebeğin emziğinin ya da kaşığının bakım veren kişi tarafından ağza sokularak temizlenmesinin engellenmesi gerekir. Çürük yapan mikroorganizmaların geçişi sıklıkla bu yollarla olmaktadır.
  • 12-15 aydan sonra gece beslenmesinin düzenlenmesi gerekmektedir. Bunun için de hekim, aile işbirliği çok önemlidir.
  • Çocuğun beslenmesinde mümkün olduğu kadar şekerli gıdalardan uzak durulmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir